Rakovina kože

Až 8 % ľudí má potenciálny predrakovinový stav kože

03

máj 2022

0

  • Výsledky klinickej štúdie, v rámci ktorej bolo vyšetrených 394 681 účastníkov, preukázali 8,2 % prevalenciu aktinickej keratózy – predrakovinového štádia kože.
  • Európska iniciatíva „Euromelanoma“ spúšťa preto tento rok kampaň na zvýšenie povedomia verejnosti s názvom „Kilometre UV žiarenia“ s cieľom upozorniť na celoživotné riziko vystavovania sa  slnečnému žiareniu.

Popredná európska skupina na zvyšovanie povedomia o rakovine kože Euromelanoma, zverejnila výsledky klinickej štúdie s takmer 400-tisíc ľuďmi, ktorej cieľom bolo určiť prevalenciu aktinickej keratózy v rámci európskej populácie.

Analýza 394 681 klinických vyšetrení vykonaných v rokoch 2009 až 2018 ukázala, že u 4,4 % až 13,5 % (celková prevalencia 8,2 %) ľudí v 32 zúčastnených krajinách bola diagnostikovaná aktinická keratóza – predrakovinové ochorenie kože, ktoré, ak ak sa nelieči, môže sa vyvinúť do spinocelulárneho karcinómu. Priemerný vek ľudí skúmaných v štúdii bol 47 rokov (so štandardnou odchýlkou ​​16).

„Naša štúdia po prvýkrát ukazuje, aká rozšírená je aktinická keratóza v bežnej populácii. Malo by sa to považovať za červenú vlajku a varovné znamenie predtým, ako sa rozvinie do niečoho problematickejšieho. Aktinická keratóza sa pomerne ľahko lieči, sa včas zachytí, takže je veľmi dôležité, aby si ju uvedomovalo a rozpoznalo čo najviac ľudí – na sebe alebo na svojich blízkych,“ povedala Veronique del Marmol, európska predsedníčka Euromelanoma.

Aktinické keratózy sa môžu objaviť buď samostatne, alebo sa spájať. Zvyčajne vyzerajú ako malé (zvyčajne 1-2 cm), drsné fľaky kože a môžu mať telový odtieň, červenú, bielu, ružovú alebo kombináciu týchto farieb. Niektoré lézie môžu byť veľmi malé alebo prakticky neviditeľné, ale možno ich identifikovať podľa ich nerovnej štruktúry.

Zverejnenie tejto analýzy sa zhoduje s každoročnou kampaňou na zvyšovanie povedomia o rakovine kože Euromelanoma. Tohtoročná kampaň s heslom „RIZIKO KOŽNÝCH NÁDOROV: to nie je dĺžka vášho života, to je dĺžka UV žiarenia“ vytvára spojenie medzi kumulatívnou expozíciou UV žiarenia a rizikom rakoviny kože a vyzýva verejnosť, aby si každý mesiac robila samovyšetrenie kože.

„Chceme, aby si ľudia vytvorili pohľad na svoj osobný profil rizika rakoviny kože. Ak ste boli po celý život vystavení UV žiareniu – či už na pláži, v záhrade, na golfovom ihrisku, v soláriu alebo v práci – máte vyššie riziko vzniku rakoviny kože,“ dodala Veronique del Marmol.

Analýza klinickej štúdie Euromelanoma tiež identifikovala významné a nezávislé rizikové faktory pre rozvoj aktinických keratóz v Európe: mužské pohlavie, zvyšujúci sa vek, svetlý typ pleti, spálenie od slnka v detstve/dospievaní, nedostatok opaľovacích krémov, strávenie viac ako jedného roka v slnečnej krajine, slnečné prázdniny, rodinná anamnéza melanómu, osobná anamnéza nemelanómovej rakoviny kože, prítomnosť poškodenia slnkom a podozrivé kožné lézie.

Navštívte stránku www.euromelanoma.org, alebo www.rakovinakoze.org a www.trhkoze.sk , kde sa dozviete, ako rozpoznať príznaky aktinickej keratózy, nemelanómovej rakoviny kože a melanómovej rakoviny kože.