Rakovina kože

Aktinická (solárna) keratóza

Označuje rôznorodé zmeny na koži, ktoré vznikajú po dlhoročnom pôsobení slnečného žiarenia.
Vo všeobecnosti ide o predrakovinové štádium, ale ak nie je včas liečená, môže spôsobiť vývoj spinocelulárnych karcinómov.

Môže sa objaviť buď samostatne alebo v skupine formou škvŕn. Zvyčajne vyzerajú ako malé chrastičky. Typickým prejavom je drsná, suchá a ošupujúca sa koža. Kožné zmeny majú často zmenené zafarbenie (ružové, červené, hnedé). Niektoré lézie môžu byť veľmi malé alebo prakticky neviditeľné, možno ich identifikovať len na základe ich hrubej štruktúry. Niekedy sa môže prejaviť aj vyvýšenými hrbolčekmi, ktoré sa podobajú bradaviciam. Po poranení začnú ľahko krvácať. V niektorých prípadoch môže časť kože s aktinickou keratózou svrbieť, páliť, či dokonca bolieť.

Aktinickou keratózou sú najviac postihnuté tie oblasti tela, ktoré sú najviac vystavované slnečnému žiareniu, predovšetkým u ľudí s nízkym fototypom. Najčastejšie sa objavuje na tvári, perách, ušiach, chrbtoch rúk, predlaktiach, na pokožke hlavy a krku.
Ochorenie trápi 25 % ľudí vo veku 45 až 60 rokov. V skupine ľudí nad 70 rokov stúpa výskyt a až každý druhý pacient má aktinickú keratózu.

Ochorenie postupuje zväčša veľmi pomaly a niekedy môže samé odoznieť. 10-15 % prípadov sa môže rozvinúť do rakoviny kože. Preto by aktinickú keratózu mal v každom prípade vyšetriť, liečiť a sledovať odborník – lekár. Pre potvrdenie diagnózy môže lekár indikovať biopsiu s histopatologickým vyšetrením

Príčiny

K rizikovým faktorom sa vo všeobecnosti zaraďuje vek nad 40 rokov, časté vystavovanie sa priamemu slnku a spálenie, častá návšteva solárií, svetlá pokožka či oslabenie imunitného systému. Keratóza vzniká, keď (oslabený) imunitný systém kože stráca schopnosť „opravovať“ bunkové zmeny spôsobené slnečným žiarením. Dlhodobé vystavenie slnečnému žiareniu (hlavne UVB) spôsobuje kumuláciu poškodení keratocytov (kožných buniek). Aktinické keratózy nikdy nevznikajú na zdravej pokožke. Pôsobením UV žiarenia dochádza k poškodeniu genetického materiálu buniek a následnej premene na anaplastické (nádorové) bunky.

Liečba

Na zmiernenie prejavov ochorenia sa môžu použiť špeciálne krémy a gély. Pri liečbe sa najčastejšie využíva kryoterapia (zmrazenie postihnutej oblasti kože tekutým dusíkom), abrázia (zoškrabnutie) alebo chirurgické odstránenie. Pri včasnej diagnostike ide o veľmi dobre liečiteľné ochorenie.

Prevencia

Prevencia aktinickej keratózy spočíva v dôslednej ochrane pred svetlom. Ide najmä o solárnu ochranu s veľmi vysokým ochranným faktorom, ktorá kožu kvalitne chráni pred UVA a UVB žiarením. Odporúča sa opaľovací krém s min. SPF 30 každý deň a vyhýbať sa najintenzívnejšiemu UV žiareniu medzi 10 a 14 hod. Ochrana je možná aj nosením vhodného oblečenia (dlhé rukávy, dlhé nohavice, oblečenie s UV ochranou) a pokrývky hlavy. Vyhýbať sa treba aj soláriu a slnečným lampám.