Rakovina kože

Spinalióm

Spinaliómy (spinocelulárne karcinómy) sa najčastejšie objavujú na pokožke exponovanej slnkom – na tvári, perách, plešatej pokožke hlavy, ušniciach, chrbtoch rúk a ramenách. Spočiatku je nádor plochý a menej nápadný ako bazalióm, na koži sa môže prejaviť ako drsná, červenkastá šupinatá škvrna. Neskôr sa môže zväčšiť, hrubnúť a vredovatieť, tiež sa môže objaviť na mieste starej jazvy či chronickej rany.

Od bazaliómu sa odlišuje agresívnejším správaním, rast je rýchlejší a prerastá do hlbokých štruktúr kože. Môže metastázovať do blízkych, tzv. regionálnych lymfatických uzlín, zriedkavo do vzdialenejších orgánov.

Príčiny

Rizikovými faktormi vzniku spinaliómu je zvýšená expozícia slnečnému žiareniu, chronické dráždenie pokožky či imunosupresívne stavy. Častejšie sa vyskytuje u mužov.

Pri spinalióme poznáme predrakovinový stav nazývaný solárna keratóza. Charakterizuje ju pomerne ostro ohraničené začervenanie kože, ktoré sa striedavo objavuje a stráca, pričom jeho povrch je veľmi podobný hodvábnemu papieru. Neskôr jej povrch zdrsnie a hrubne. Solárna keratóza nie je zhubná, ale ak sa nelieči, veľmi často sa mení na spinalióm.

Liečba

Na stanovenie diagnózy spinaliómu treba vykonať biopsiu, teda odobrať vzorku z postihnutej kože a odoslať na histologické vyšetrenie. Liečba závisí od viacerých faktorov, ako je lokácia nádoru, jeho hrúbka, zdravotný stav pacienta atď. Najbežnejšia liečba spinaliómu je chirurgické odstránenie nádoru. V prípade postihnutia lymfatických uzlín sa aj tie musia odstrániť.

Ďalšou možnou liečbou je kryoterapia – zmrazenie tekutým dusíkom, dá sa však použiť len pri nádoroch, ktoré nezasahujú hlbšie štruktúry uložené pod kožou, ako je kosť alebo chrupavka.

Ožarovanie (rádioterapia) sa používa ako pomocná liečba v prípadoch, keď sa vyskytujú metastázy v uzlinách. Uprednostňuje sa tiež u starších pacientov a u pacientov, ktorí nemôžu podstúpiť operačný zákrok. U pacientov s neoperovateľným alebo metastatickým nádorom sa pristupuje k cytostatickej liečbe – chemoterapii.

Prevencia

Dôležitá je fotoprotekcia a vyhýbanie sa nadmernému opaľovaniu a soláriám. Vyvarovať sa treba opakovanému dráždeniu pokožky či iných slizníc chemickými látkami.