Rakovina kože

Piaty ročník Trhu kože opäť potvrdil, že zanedbávame návštevu kožných ambulancií

18

nov 2021

0

V sobotu 23. októbra sa konal už 5. ročník jediného edukačného podujatia pre verejnosť, ktoré sa zameriava na zvýšenie informovanosti o prevencii, diagnostike a liečby kožných ochorení. Napriek pandemickej situácii sa organizátori – Slovenská dermatovenerologická spoločnosť a agentúra ZEAL, rozhodli Trh kože rozšíriť aj na stredné a východné Slovensko. Podujatie sa v režime OTP paralelne konalo v troch nákupných centrách v  Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach.

Trhu kože sa zúčastnilo dvadsaťdeväť dermatovenerológov z celého Slovenska, ktorí boli k dispozícii  vo verejných a diskétnych poradniach kože. Počas ôsmych hodín využilo konzultácie s nimi 447 návštevníkov, pričom najväčší záujem bol o kontroly materských znamienok dermatoskopom. Dermatológovia v diskrétnych poradniach približne polovicu nálezov odporučili na chirurgické odstránenie a ďalšie kontrolné vyšetrenia. V dvoch prípadoch bolo podozrenie na nezhubné formy rakoviny kože bazalióm a spinalióm.

Najmladší návštevník Trhu kože bolo jednoročné dieťa, s ktorým prišli jeho rodičia a riešili jeho atopickú dermatitídu. Atopický ekzém patril k najčastejšie konzultovaným dermatologickým ťažkostiam. Vo verejných poradniach sa návštevníci ďalej predovšetkým radili ohľadne kožných problémov akné, suchá koža, rosacea, psoriáza, seborea, ale aj zapareniny, vypadávanie vlasov a iné.

V Banskej Bystrici bolo pre návštevníkov pripravených päť verejných a jedna diskrétna poradňa kože a vykonalo sa 138 odborných konzultácií.   V Košiciach sa prvýkrát zúčastnilo Trhu kože 116 návštevníkov. V Bratislave sa konal Trh kože prezenčne už po štvrtý raz a spolu navštívilo poradne kože 193 záujemcov.

Súčasťou Trhu kože sú každoročne aj odborné diskusie, ktoré v tomto roku boli po prvý raz zo všetkých troch miest a súčasne prenášané aj online na celé Slovensko. Blok diskusií so zdravotníckymi moderátormi otvorila prednáška MUDr. Zuzany Murárovej z Bratislavy na tému rakovina kože a malígny melanóm. Odborné diskusie o kožných ochoreniach rosacea a akné pokračovali ďalej z Banskej Bystrice, ktorým sa venovali MUDr. Vladimír Flimer a MUDr. Šucháňová, Z Košíc zaznela jedna prednáška na tému Psoriatická choroba od MUDr. Tomáša Kampeho, MPH. Z Bratislavského nákupného centra odzneli ďalšie dve prednášky na témy Citlivá koža od MUDr. Nemšovskej a záver patril prezidentovi SDVS doc. MUDr. Dušanovi Buchvaldovi, PhD.

Trh kože sa za uplynulých päť rokov svojej existencie vyprofiloval už na celoročnú edukačnú platformu www.trhkoze.sk , kde ľudia môžu písať do online dermatologickej poradne a  získavať odborné informácie ohľadne kožných problémov.