Rakovina kože

Často kladené otázky

Opaľovanie v soláriu a jeho súvis s touto chorobou je mýtus alebo potvrdený fakt?

Solárium je nebezpečné. Ľudia navštevujúci solárium pravidelne, majú 2,5 až 3 krát vyššiu pravdepodobnosť vzniku melanómu kože v porovnaní s ľuďmi, ktorí tieto zariadenia nevyužívajú. Dokonca Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny (IARC) preradila zdroje solárií z kategórie „pravdepodobne spôsobujúce rakovinu“ do kategórie „spôsobujúce rakovinu“. Dôvodom je, že trubice solárií vyžarujú veľmi intenzívne žiarenie (najmä UVB), ktoré môže byť dokonca silnejšie ako slnečné žiarenie na pravé poludnie, čím sa poškodzuje DNA buniek.

Nedávno mi vyoperovali malígny melanóm v 1. štádiu. Treba sa vyhýbať slnku? Musím sa vzdať vonkajších aktivít ako turistika a bicykel?

Pacient, ktorý podstúpil operáciu pre melanóm musí dodržiavať určité opatrenia. Odporúčame plánovať voľnočasové a športové aktivity v skorších ranných a popoludňajších hodinách, vyhýbať sa pobytu na slnku medzi 11-15.hodinou.

Počas pobtyu pri vode, pri niektorých športoch, kedy koža nie je chránená textilom je nutné používať prípravky s vysokým ochranným faktorom SPF (sun protection factor). Rozhodovanie sa o tom, aký je vhodný ochranný faktor závisí od zemepisnej šírky, od dennej doby, ročného obdobia, nadmorskej výšky, oblačnost, fyzickej aktivity a podľa fototypu.

U pacientov po operácii melanómu odporúčame používať fotoprotektíva so spektrom ochrany proti UVB aj UVA žiarenu. UVA ochrana by mala zodpovedať minimálne jednej tretine SPF, prípravok je vtedy označený symbolom UVA v krúžku, čo znamená, že prípravok spĺňa prísne kritéria pred UVA žiarením. Najvhodnejšie sú krémy s ochranným faktorom, ktoré sú ponúkané v lekárňach.

Prípravky je nutné natrieť 30 minút pred pobytom na slnku, aplikáciu opakovaťkaždé dve hodiny, v prípade športovej aktivity, spotenia, kúpania je nutné prípravok natrieť hneď. Pobyt vo vode znižuje účinnosť ochranných faktorov, preto sa odporúča používať vode odolné prípravky.

Oblečenie je vynikajúci spôsob fotoprevencie. Aj v našich športových obchodoch sú k dispozícii rôzne športové odevy (košele, tričká, nohavice, klobúky), ktoré obsahujú špeciálne tkanivy s obsahom SPF a aktívnymi fotoprotektívnymi zložkami pre vysoký stupeň UV ochrany. (označenie SPF 50+ na „visačkách“). Tmavé farby absorbujú lepšie ako svetlé, syntetické košele chránia lepšie ako bavlené. Slnečné okuliare sú taktiež dôležitou súčasťou ochrany proti slnečnému žiareniu a musia byť vybavené UV filtrom podľa Európskych štandardov.

Pacient po operácii melanómu môže naďalej žiť kvalitný život, musí len prijať určité odmedzenia. Plánovať svoje dovolenky a hobby aktivity tak, aby mu priniesli osoh v zmysle príjemného oddychu, zregenerovania organizmu a zlepšenie psychickej pohody, lebo to je v prípade prekonaného onkologického ochorenia veľmi dôležité. Súčasne však nezabúdať chovať sa k svojej koži zodpovedne. V dnešnej dobe, keď je na trhu dostupných veľa kvalitných ochranných prípravkov to už nie je problém.

(Odpovedá MUDr. Desana Borecká, NOÚ, Bratislava)