Nakoľko sa melanóm v štádiu 0 nerozširuje, výber tejto lézie je jedinou potrebnou liečbou. Melanóm sa vyberie spolu s 1 až 2 cm zdravej okolitej kože.
Chirurgické odstránenie melanómu: primárna liečba melanómu v štádiu I je široké lokálne odstránenie tumoru spolu s okolitou kožou v priemere 1 – 2 cm v závislosti od veľkosti a miesta. Zvyčajne sa odstraňuje v lokálnej anestéze.
Biopsia sentinelovej lymfatickej uzliny: v prípade, ak lekár odporučí zmapovanie lymfatického systému a odstránenie sentinelovej lymfatickej uzliny udeje sa tak v čase pred odstránením tumoru. V prípade, ak je sentinelová uzlina pozitívna na prítomnosť nádorových buniek, je odstránená ako súčasť liečebného plánu.
Je potrebné upozorniť, že mapovanie lymfatického systému a biopsia sentinelovej uzliny pri melanóme v štádiu I je kontroverzná, ale niektoré štúdie ukazujú, že odstránenie sentinelovej uzliny v tomto štádiu melanómu identifikuje pacientov, ktorí môžu potrebovať dodatočnú liečbu, znižuje riziko opakovaného melanómu a môže zvýšiť prežívanie.
Patológia lymfatických uzlín: Ak biopsia sentinelovej uzliny potvrdí melanóm, je potrebné vykonať kompletné odstránenie postihnutých lymfatických uzlín. Ak je vyšetrenie negatívne, pacientom sa uzliny neodstraňujú. Odstránenie lymfatických uzlín pri rakovine melanómu v štádiu I je tiež kontroverzné, hoci v niektorých prípadoch môžu pacientovi pomôcť lepšiť vyhliadky na liečbu (najmä pri hrubších melanómoch).
Dodatočná liečba: Niektorí lekári sa môžu rozhodnúť v prípade, ak sa preukáže pozitívny nález v uzlinách alebo pri ulcerujúcich či hrubších melanómoch, pre imunoterapiu, ktorá by mala pomôcť stimulovať imunitný systém tak, aby bojoval proti chorobe.
Na liečbu metastatického melanómu sú k dispozícii štyri druhy liečby:
DTIC (dakarbazín), platinové režimy atď. Na Slovensku dostupná a hradená liečba.
Blokuje signálne dráhy v nádorových bunkách, čím zastavuje ich množenie a rast. V Európe je schválená nasledovná liečba: Cobimetinib, vemurafenib, trametinib a dabrafenib. Uvedené lieky sa používajú v monoterapii, alebo v kombinácii. Na Slovensku nie je hradená žiadna z vyššie uvedených terapií. Je možné požiadať poisťovňu o udelenie výnimky.
Má za cieľ mobilizovať imunitný systém v boji s nádorom.
V Európe je schválená nasledovná liečba: Ipilimumab, nivolumab a pembrolizumab.
Na Slovensku nie je hradená žiadna z vyššie uvedených terapií. Je možné požiadať poisťovňu o udelenie výnimky.
Likviduje nádor pomocou špeciálne modifikovaného vírusu talimogene laherparepvec = „T-Vec“.
Na Slovensku liečba nie je hradená. Je možné požiadať poisťovňu o udelenie výnimky.
V prípade, ak by ste mali záujem požiadať poisťovňu o udelenie výnimky, môžete nás kontaktovať. Vieme vám v komunikácii s poisťovňou bezplatne pomôcť.
Pokračovať ďalej na Klinické skúšky